Havanský psík

Havanský psík neboli havanský bišonek je malé plemeno psa pocházející z Kuby. Známé je již od 17.století kdy se popisovalo křížení boloňských psíku a pudlů. Tato teorie, ale bohužel nebyla nikdy potvrzena. Na Kubu bylo toto plemeno dovezeno námořníky, kde byla po dlouhou dobu šlechtěna. Při kubánské revoluci v 50. letech 20. století bylo, ale toto plemeno úmyslně vymycováno novým režimem. Havanští psíci by nejspíše vyhynuli, nebýt několika pašeráků, kteří toto plemeno dostali do USA. V České republice je toto plemeno rozšířeno a zastřešuje se do klubu chovatelů havanských psíků.

Charakter a chování

Havanský psík je velmi temperamentní, hravé plemeno oddané svému páníčkovi. Rychle učenlivý, milý a přátelský psík je vhodný i do rodin s dětmi. Na svoji velikost jsou velmi rychlými a mrštnými psi, kteří si dobře rozumí i s ostatními rasami psů. Jsou vhodní i do sportovních rodin na agility a jiné psí sporty.

Vzhled

Havanský psík je malé plemeno psa s robustní stavbou těla. Váží 4-6 kg a jeho výška se pohybuje od 21-29cm. Má velmi jemnou a hedvábnou dlouhou srst, která pokud má být pes chovný nebo výstavní se nesmí stříhat. Díky tomu je péče o jeho dlouhou a kudrnatou srst velmi náročná na péči. Měla by být udržována obden jinak plstnatí a vznikají nevzhledné dredy, které lze s velkou námahou odstranit. Pro psa je odstraňování  bolestivé.

Výživa

Vyvážená strana je nezbytnou součástí správného vývoje psa. Ať už se rozhodnete dávat svému pejskovi granule nebo budete Barfovat. Vždy je důležité dbát na správný poměr živin. Na trhu je mnoho druhů druhů granulí a proto je nutné se domluvit s chovatelem jaké granule užíval. Přechod z granulý od chovatele totiž může způsobit zdravotní komplikace a proto se to nedoporučuje. Taktéž přechod z granulí na barf je nutné mít předem nastudovaný.

Zajímavost

Přestože jsou pro chov havanského psíka po generace pečlivě vybíráni dlouhosrstí jedinci, splňující přísné nároky na požadavky ohledně srsti dané standardem, ojediněle se objevují štěňata, která mají kratší osrstění. Tato vada bývá objevena okolo pátého týdne života štěněte. Tento fakt musí být nahlášen na klubu chovatelů a štěně je považováno za nestandardní a proto nesmí být použito k chovu. Tyto štěňátka se hodí pro majitele, kteří neplánují uchovnění svého psa. Správná chovatelská stanice na tento druh osrstění nové majitele upozorní.

Podmínky pro uchovnění

Aby bylo možné uchovnění jedince je nutné splnit podmínky klubu chovatelů havanských psíku. Mezi jednu podmínku je nutná bonitace, během které je posuzován vzhled, povaha a způsobilost k chovu. Bonitace se může zúčastnit jedinec s průkazem původu a po dovršení 12.měsíců věku. U samců jsou ještě nutné výstavy.


Popis základních barev užívaných dle klubu chovatelů:

černá - při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze černá. Pigment nosu a očních víček je černý.

černá s pálením - znaky od hnědé po světle šedou (až téměř bílá) v místech nad očima, mordě, vnitřku uší, na hrudi, tlapkách a pod ocasem(jako např. u malého černostř. knírače, dobrmana). Pigment nosu a očních víček je černý.

černobílá - bílé znaky nad rozsah prstů a hrudi. Pigment nosu a očních víček je černý.

černobílá s pálením - černobílé zbarvení s pálením umístěným stejně jako u černé s pálením, ale pozor, pokud je na místě případného znaku bílá barva, znak není vidět. Pigment nosu a očních víček je černý.

hnědá - při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze hnědá. Pigment nosu a očních víček je hnědý.

hnědá s pálením - znaky od světlejší hnědé než je základní barva srsti po světle šedou (až téměř bílá) v místech nad očima, mordě, vnitřku uší, na hrudi, tlapkách a pod ocasem(jako např. U malého černostř. knírače, dobrmana). Pigment nosu a očních víček je hnědý.

hnědobílá -bílé znaky nad rozsah prstů a hrudi. Pigment nosu a očních víček je hnědý.

hnědobílá s pálením - hnědobílé zbarvení s pálením umístěným stejně jako u hnědé s pálením, ale pozor, pokud je na místě případného znaku bílá barva, znak není vidět. Pigment nosu a očních víček je hnědý.

sobolí - výskyt jednotlivých černých chlupů či jejich konců v jiné barvě (např. zlatá kolie); při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze sobolí; tato barva se dá často odhalit pouze ve štěněčím věku, protože černá barva obvykle odrůstá, až úplně zmizí. Pigment nosu a očních víček je černý.

hnědá sobolí - výskyt jednotlivých hnědých chlupů či jejich konců v jiné barvě. Při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze hnědá sobolí. Tato barva se dá často odhalit pouze ve štěněčím věku, protože hnědá barva obvykle odrůstá, až úpůně zmizí. Pigment nosu a očních víček je hnědý. Oči jsou obvykle světlejší.

sobolí s bílou -výskyt jednotlivých černých chlupů či jejich konců v jiné barvě (např. zlatá kolie); při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze sobolí; tato barva se dá často odhalit pouze ve štěněčím věku, protože černá barva obvykle odrůstá, až úplně zmizí. Bílé znaky nad rozsah prstů a hrudi. Pigment nosu a očních víček je černý.

hnědá sobolí s bílou -výskyt jednotlivých hnědých chlupů či jejich konců v jiné barvě (např. zlatá kolie); při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze hnědá sobolí; tato barva se dá často odhalit pouze ve štěněčím věku, protože hnědá barva obvykle odrůstá, až úplně zmizí. Bílé znaky nad rozsah prstů a hrudi. Pigment nosu a očních víček je hnědý.

krémová - škála od světle béžové až po červenou bez výskytu černých chlupů; při výskytu bílých znaků pouze na prstech a hrudi uvádět pouze krémová. Pigment nosu a očních víček je černý, zřídka hnědý.

krémová s bílou - bílé znaky nad rozsah prstů a hrudi. Pigment nosu a očních víček je černý zřídka hnědý.

bílá - pouze čistě bílá barva. Pigment nosu a očních víček je černý, zřídka hnědý. Tato barva se vyskytuje vzácně


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky